zachmurzenie umiarkowane
13°
13°
poniedziałek
Reklama
fot. UG Przyrów
Wałęsające się…nie znaczy bezdomne!
10 marca 2022 r. | 11:41
0

W związku z coraz częściej występującymi przypadkami wałęsania się na terenie naszej gminy psów, co do których istnieje podejrzenie, iż uciekły swoim właścicielom, przypominamy o konieczności właściwego pilnowania swoich zwierząt.

Istotnym problem jest postrzeganie zwierząt jako bezdomne. Prawie w każdym przypadku psy te mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli. O uznaniu psa za "bezpańskiego" czy "bezdomnego" nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt.

Przypominamy właścicielom zwierząt o ich podstawowych obowiązkach, a w szczególności o stałym, skutecznym dozorze nad psami i innymi zwierzętami domowymi.

Sposoby postępowania w przypadkach wałęsających się psów:

  • w przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję , która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela psa,
  • w sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, iż zwierzę jest bezpańskie należy taki przypadek zgłosić do Urzędu Gminy.

Jeżeli właściciel odłowionego psa zostanie ustalony – wówczas ponosi on koszty za czas pobytu zwierzęcia w schronisku. /UG/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *