zachmurzenie małe
17°
13°
niedziela
Reklama
shutterstock
Rozwój małych gospodarstw – wnioski tylko do 24 listopada
23 listopada 2023 r. | 12:12
0

O dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw” można się starać tylko do 24 listopada 2023 r. Realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pomoc w przypadku pojedynczego beneficjenta może wynieść 100 tys. zł lub 120 tys. zł.

By ubiegać się o wsparcie na „Rozwój małych gospodarstw” jest czas jeszcze do 24 listopada 2023 r. Nabór odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Dotychczas zarejestrowano ponad 6,8 tys. wniosków o pomoc w wysokości ponad 700 mln zł.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla rolników, którzy prowadzą mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Pomoc wynosi standardowo 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Szczegóły TUTAJ.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *