zachmurzenie małe
17°
13°
niedziela
Reklama
Premie dla młodych rolników – przedłużenie naboru do 27 października
17 października 2023 r. | 12:06
0

Do 27 października 2023 r. został wydłużony nabór wniosków, w ramach którego młodzi rolnicy mogą się ubiegać o przyznanie bezzwrotnej premii w wysokości 200 tys. zł. Zainteresowanie tym wsparciem z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 jest duże.

Wnioski w ramach naboru, który rozpoczął się 30 sierpnia 2023 r., można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o blisko miesiąc dłużej niż pierwotnie zakładano – do 27 października 2023 r.

Z bieżących statystyk wynika, że o premie z PS WPR 2023-2027 stara się już 1230 młodych rolników – najwięcej z województwa mazowieckiego i lubelskiego.

Przypominamy, że o tę pomoc finansową może się ubiegać osoba w wieku od 18 do 40 lat (nieukończone 41 lat na dzień składania wniosku), która albo rozpoczyna działalność rolniczą, albo prowadzi ją nie dłużej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku. Kolejny wymóg to posiadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa oraz odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub uzupełnienie ich w ciągu 3 lat od wypłaty pierwszej raty premii. Oprócz tego należy złożyć w ARiMR biznesplan z zobowiązaniem do jego realizacji w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku, w którym został dostarczony wniosek o wsparcie.

Dofinansowanie ma charakter ryczałtu i wynosi 200 tys. zł. Środki są wypłacane w dwóch ratach. Pierwszą w wysokości 140 tys. zł otrzymuje się po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, a druga – 60 tys. zł – trafia na konta młodych gospodarzy po realizacji biznesplanu. Co istotne, premię przyznaje się na dane gospodarstwo tylko raz i może ją otrzymać wyłącznie jedno z małżonków. /ARiMR/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *