zachmurzenie małe
17°
13°
niedziela
Reklama
KMP we Wrocławiu
Policja ostrzega: Uważajmy na przestępców przed świętami
19 grudnia 2023 r. | 10:45
0

Wkrótce rozpoczną się Święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas oznacza to czas gorączkowych zakupów i przygotowań. W codziennym pośpiechu możemy jednak stracić czujność i w konsekwencji paść ofiarą oszustów lub kieszonkowców. Przestępcy działają zarówno w świecie realnym, jak i w wirtualnym. Zachowajmy ostrożność i nie dajmy się zwieść przestępcom.

Przed nami ostatnie dni przedświątecznych przygotowań. Coraz częściej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, dlatego robiąc zakupy przez Internet, zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Policjanci apelują o rozwagę przy płatnościach internetowych. Pamiętajmy, aby nie kopiować oraz wklejać numerów kont bankowych. Zawsze wpisujmy je ręcznie i nie zapominajmy o ich dokładnej weryfikacji. Uważajmy na super okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i inne artykuły. Nie wierzmy w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Zachowujmy korespondencję ze sprzedawcą. Bezpieczniej jest dokonywać zakupów za pobraniem, a płatności regulować po otrzymaniu zamówionego towaru. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Jak nie dać się oszukać?

• Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat.
• Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu, bądź firmy za pomocą przysłanego linku. Zawsze róbmy to wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarkę internetową.
• Przede wszystkim sprawdźcie nadawcę wiadomości. Tuż obok nazwy, która wydaje się być w porządku, znajduje się adres mailowy. Warto go sprawdzić, chociażby wpisując w przeglądarkę internetową.
• Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności.

Pamiętajmy o tym, aby NIGDY
• nie przekazywać pieniędzy obcym osobom,
• nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont,
• nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe,
• nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

We wszystkich przypadkach, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, zgłaszajmy je niezwłocznie na policję.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *