zachmurzenie umiarkowane
26°
25°
poniedziałek
Reklama
Podróżuj bezpiecznie – nie tylko od święta
15 kwietnia 2022 r. | 13:07
0

Przed nami długi świąteczny weekend. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i rozsądek. Życzymy Wam i sobie, by każdy bezpiecznie dotarł do celu.

ręczny miernik prędkości, w tle droga i jadące po niej samochody - na wyświetlaczu wklejona kartka z napisem Bezpiecznych Świąt Komenda Miejska Policji w Częstochowie
Święta Wielkanocne to czas radości i wytchnienia. By dla każdego był to mile spędzony czas, apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Kierowco! Bądź rozważny i nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Pieszy uczestniku ruchu drogowego! Przed wejściem na jezdnię upewnij się, że będziesz mógł ją bezpiecznie pokonać. Rowerzysto! Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w zderzeniu z pojazdem możesz odnieść poważne obrażenia. Motocyklisto! Drogi publiczne to nie są tory wyścigowe.

Przypominamy, że łamanie przepisów niesie za sobą zagrożenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego i konsekwencje w postaci wysokich mandatów karnych.

PIESZY: Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mają pierwszeństwo zarówno gdy znajdują się na przejściu, jak wtedy gdy na nie wchodzą. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach grozi mandat w wysokości 1500 zł.

Bardzo niebezpieczne jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się by przepuścić pieszych. Za to można zostać ukaranym mandatem w wysokości 1500 zł.

TELEFON: Dla bezpieczeństwa własnego i innych nie wolno korzystać z telefonu podczas jazdy. Jeśli musimy odczytać lub napisać sms-a lub zadzwonić, korzystajmy z dozwolonych urządzeń. Te kilka sekund, które przeznaczymy na odczytanie wiadomości może nas dużo kosztować, bowiem oprócz mandatu karnego w wysokości 500 zł konsekwencje mogą dotyczyć zdrowia i życia naszego oraz innych użytkowników dróg.

PASY: Nie możemy również zapomnieć o pasach bezpieczeństwa. Zapinajmy pasy, bo one w wielu sytuacjach ratują życie. Za jazdę bez pasów grozi mandat w wysokości 100 zł.

FOTELIK: Warto wiedzieć też jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie. Dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu podtrzymującym. Jeśli nie zastosujemy się do obowiązujących przepisów możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 300 zł.

PRĘDKOŚĆ: Na podstawie danych można wyróżnić dwie najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych. Jest to niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i nieustąpienie pierwszeństwa. Za przekroczenie dozwolonej prędkości grożą kary od 50 zł do 2500 zł mandatu. W dodatku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym stracimy prawo jazdy na 3 miesiące.

WYPRZEDZANIE: Jeśli jesteśmy wyprzedzani, nie zwiększajmy swojej prędkości. To jest bardzo niebezpieczne. Grozi za to kara 350 zł mandatu.

SKRZYŻOWANIE: Bardzo ważny przepis, o którym niektórzy kierowcy zapominają, to naruszenie zakazu wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Tutaj nie tylko chodzi o mandat, który wynosi 300 zł, ale o to, by nie utrudniać sobie nawzajem podróży i kierować się wyobraźnią.

TOROWISKO: Bardzo niebezpieczne jest również objeżdżanie opuszczonych półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Za to wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości 2000 zł. Ta sama kara grozi pieszemu, który wejdzie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.

Policjanci z drogówki jak co roku będą dbali o bezpieczeństwo, zwracając uwagę na to, czy wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do obowiązujących przepisów i będą eliminowali z ruchu tych, którzy stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa na drogach miasta i powiatu. /KMP w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *