zachmurzenie duże
27°
25°
piątek
Reklama
fot. Poczta Polska
Oficjalne stanowisko gminy w sprawie przekazania Poczcie Polskiej danych mieszkańców
01 maja 2020 r. | 12:38
0

Wójt Robert Nowak przesłał mi oficjalne stanowisko gminy Przyrów w sprawie żądania Poczty Polskiej dotyczącego udostępnienia przez gminę Przyrów spisu wyborców - mieszkańców gminy Przyrów.

Kilka dni temu na adres urzędu zostało przesłane anonimowe pismo z adresu Poczty Polskiej, w której nadawca zwrócił się do wszystkich gmin w Polsce, w tym do gminy Przyrów, o przekazanie danych osobowych - spisu wyborców w każdej gminie. Chodzi m.in. o numery PESEL, adres zamieszkania, imiona i nazwiska. Dane te miałyby być przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres mailowy podany przez nadawcę.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelują, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

PAWEŁ GĄSIORSKIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *