zachmurzenie umiarkowane
26°
25°
poniedziałek
Reklama
UG Przyrów
Odsłonięto tablicę pamiątkową w 80. rocznicę zrzutu Cichociemnych na placówkę “Trawa” k. Przyrowa
01 kwietnia 2022 r. | 11:55
1

Z inicjatywy byłych żołnierzy jednostki specjalnej GROM ze szczególnym udziałem w pracach Księdza Proboszcza Pawła Lesiakowskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyrowie na czele z Prezesem dh Jackiem Stenclem oraz współpracy samorządu Gminy Przyrów odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w 80. rocznicę zrzutu Cichociemnych na placówkę "Trawa" położoną 1,5 km na zachód od Przyrowa.

Zrzut przyjęła placówka odbiorcza "TRAWA", położona 1,5 km na zachód od Przyrowa w powiecie częstochowskim. Nalot na placówkę odbiorczą "TRAWA", odbył się z wieloma trudnościami i przeszkodami. Nalot na placówkę został wykonany skośnie do kierunku wiatru, ponadto wskutek uszkodzenia szybkościomierza samolot miał zbyt dużą prędkość, a przerwy między skaczącymi spadochroniarzami były zbyt długie. W rezultacie zrzut rozciągnął się na przestrzeni 3 kilometrów. Dwa zasobniki spadły na łące, a skoczkowie oraz 2 paczki na las i by wydostać spadochrony, trzeba było ściąć ponad 20 drzew. Usuwanie śladów zrzutu i poszukiwanie zagubionej podczas skoku poczty trwało 2 dni. /UG Przyrów/Jedna odpowiedź do “Odsłonięto tablicę pamiątkową w 80. rocznicę zrzutu Cichociemnych na placówkę “Trawa” k. Przyrowa”

  1. Gerwazy pisze:

    Dzień dobry . A coś więcej w tym temacie jakoś bardzo mało jest informacji o cichociemnych w naszej okolicy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *