słabe opady deszczu
21°
19°
sobota
Reklama
fot. Grupa Elanex
Nadleśnictwo Złoty Potok wycina las w Parku Krajobrazowym Stawki
21 maja 2021 r. | 12:27
1

Grupa Elanex w mediach społecznościowych poinformowała o wycince dębów i jodeł w Parku Krajobrazowym Stawki. W ubiegłym roku Nadleśnictwo Złoty Potok rozpoczęło tam intensywny wyrąb całych połaci lasu.

W październiku zeszłego roku Grupa Elanex zwróciła się do Nadleśnictwa Złoty Potok oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wstrzymanie wycinki najcenniejszych zbiorowisk leśnych, w tym fragmentów wyżynnego jodłowego boru mieszanego (Abietetum Polonicum), który jest chroniony zapisami dyrektywy siedliskowej Unii Europejskiej. Podczas naszej wizji lokalnej okazało się także, że ciężki sprzęt pracuje w pobliżu gniazda… ściśle chronionego bociana czarnego, a więc gatunku bardzo płochliwego i wrażliwego na zmiany w środowisku. Kiedy dowiedział się o tym RDOŚ, ustanowił wokół gniazda rozległą strefę ochronną. Dzięki temu przynajmniej część zabytkowych drzew przetrwa.

- Od czasów okupacji hitlerowskiej nie było takiego spustoszenia w jurajskich lasach – mówi nam znany częstochowski biolog. – Od kiedy PiS doszedł do władzy, leśnicy zabrali się za wyrąb najcenniejszych przyrodniczo drzewostanów, także w Ostoi Złotopotockiej obszaru Natura 2000. Pod topór trafiły m.in. przepiękne buczyny z Gór Gorzkowskich (gmina Janów). Do niedawna był to jeden z najpiękniejszych zakątków Jury. To samo dzieje się wokół rezerwatu Parkowe (Złoty Potok) i w wielu innych chronionych dotąd miejscach.

- Niestety, pod wpływem anty-ekologicznej ideologii Jana Szyszki leśnicy związani z tzw. Zjednoczoną Prawicą zaczęli ignorować konieczność ochrony krajobrazu, runa leśnego oraz siedlisk rzadkich gatunków flory i fauny - konkluduje współpracujący z nami specjalista. - Zamiast pielęgnacji i trzebieży zaczęto masowo stosować rębnie gospodarcze, wymyślone w XIX w. przez Niemców w celu uzyskania jak najlepszej jakości drewna. Na skutek takiej „polityki” oraz wzmożonej wycinki tracimy właśnie lasy o charakterze naturalnym, a pozyskane drewno sprzedajemy do Skandynawii i... Chin. Trzeba to wreszcie zatrzymać! /Grupa Elanex/

W dyskusji mogą wziąć udział użytkownicy facebooka (wystarczy kliknąć TUTAJ).Jedna odpowiedź do “Nadleśnictwo Złoty Potok wycina las w Parku Krajobrazowym Stawki”

  1. Janusz pisze:

    jak głosowaliście tak macie…

    10
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *