zachmurzenie umiarkowane
16°
16°
środa
Reklama
fot. WUOZ w Katowicach
Młyn wodny z Wiercicy wyróżniony w Warszawie
29 listopada 2021 r. | 13:08
1

W miniony poniedziałek w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Zabytek Zadbany”. Wśród laureatów znalazł się również zabytek z Naszego terenu. Wyróżnienie w kategorii zabytek techniki otrzymał odrestaurowany w ubiegłych latach drewniany młyn wodny (następnie elektryczny) w Wiercicy wpisany do rejestru zabytków pod nr A/334.

Obiekt niezwykle ciekawy ze względu na fakt, iż we wnętrzu znajduje się kompletne, oryginalne wyposażenie-ciąg technologiczny- z okresu sprzed I wojny światowej, zachowane w stanie idealnym. Urządzenia są w pełni sprawne i nadal spełniają swoją funkcję- młyn jest czynny!

Dodatkowo obecny budynek, zbudowany na przełomie XIX i XXl posadowiony został na fundamentach oraz części murowanej pierwotnego młyna. Ślady istnienia obiektu potwierdzają źródła z 2 poł. XVIIIw. Ówcześnie w Wiercicy prawdopodobnie funkcjonował młyn oraz tartak. Na przełomie minionego stulecia poszczególne elementy budynku były wielokrotnie wymieniane i wzmacniane (ślady tych działań możemy dostrzec przede wszystkim we wnętrzu), jednak pomimo powyższych prac nie stracił pierwotnego charakteru.

Jako koleje ciekawostkę należy wskazać, że od strony południowo-wschodniej znajduje się drewniana dobudowa na turbinę wodną. Turbina w 2011r. została zniszczona podczas burzy z nawałnica, a w 2012r. poddana konserwacji- planowany jest jej ponowny montaż w najbliższych latach. Z pewnością dzięki temu młyn jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

Drewniany młyn jest dostępny do zwiedzania po uprzednim umówieniu się z właścicielami- można obejrzeć go zarówno z zewnątrz jak i zajrzeć do jego wnętrza, gdzie znajduje się jego serce. Dodatkowym urozmaiceniem będą z pewnością ciekawostki i historyczne smaczki opowiedziane przez Młynarza. /WUOZ w Katowicach/Jedna odpowiedź do “Młyn wodny z Wiercicy wyróżniony w Warszawie”

  1. Maja i Gucio pisze:

    Szanowni Panstwo,gratuluję tak prestiżowego wyróżnienia.Przykre jest to ze Urząd nie potrafi reklamować tego miejsca.Moze wystarczy informacja z tablicą przy wieździe do Wiercicy.Mało kto wie z mieszkańców tej wioski ze mają takie ,,cudo “w swojej wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *