zachmurzenie duże
27°
25°
piątek
Reklama
Glow Image
Jak walczyć z nadwagą wśród dzieci? Rusza program profilaktyki dla przedszkolaków!
27 marca 2019 r. | 08:52
0

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci w wieku przedszkolnym w województwie śląskim na lata 2019-2022.

Celem programu jest ograniczenie występowania otyłości wśród dzieci, niezbędne jest podjęcie wszelkich działań na poziomie nie tylko krajowym, ale również regionalnym, zmierzających do ograniczenia występowania wskazanych problemów zdrowotnych oraz zwiększenie świadomości w zakresie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej wśród 7 960 dzieci z województwa śląskiego w wieku 5-6 lat uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym oraz wiedzy dotyczącej występowania dziecięcej nadwagi i otyłości wśród 7 960 rodziców i opiekunów przedszkolnych grup biorących udział w Programie do 2022 roku.

Szacuje się, że w województwie śląskim nadwagę lub otyłość ma 16,5 proc. dzieci wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W ramach realizacji Projektu zakłada się, że szkolenia zarówno w etapie I jak i II będą realizowane w placówkach przedszkolnych znajdujących się na terenie województwa śląskiego, w dni robocze, w godzinach dogodnych dla uczestników jak również nie zakłócających pracy placówki. Szkolenia wskazane w etapie I zostaną przeprowadzone w grupach nie większych niż 27 osób (25 rodziców/opiekunów dzieci oraz 2 pracowników przedszkola), natomiast ich czas trwania wyniesie 45 minut. Szkolenia wskazane w etapie II zostaną przeprowadzone w grupach nie większych niż 25 osób, natomiast ich czas trwania wyniesie 60 minut, przy czym należy nadmienić, że układając program zajęć trzeba mieć na uwadze w szczególności możliwości percepcyjne dzieci w tym wieku. Szkolenia zostaną przeprowadzone przez personel posiadający odpowiednie kwalifikacje, tj. dietetyka (lub innego specjalistę do spraw żywienia), fizjoterapeutę (lub rehabilitanta) i psychologa. Wykonawca we własnym zakresie zapewni opracowanie programów wskazanych szkoleń. Każdy z uczestników szkolenia w ramach etapu I dodatkowo otrzyma materiały informacyjno-edukacyjne z zakresu otyłości wśród dzieci, natomiast w ramach etapu II otrzyma gadżet kojarzony z prawidłowym żywieniem lub aktywnym trybem życia.

Całkowity koszt programu wynosi 5 516 280 zł. Program będzie finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Na realizację programu przeznaczone zostaną środki Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w wysokości 4 688 838,00 zł (85%). Pozostałe 15% będzie finansowane ze środków Budżetu Państwa oraz wkładu własnego beneficjenta.

Przewidziana kwota dofinansowania Zainteresowane podmioty odsyłam do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

PAWEŁ GĄSIORSKIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *