słabe opady deszczu
21°
19°
sobota
Reklama
fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie
Betlejemskie Światło Pokoju w powiecie
19 grudnia 2018 r. | 13:14
0

Światło, które łączy" to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które 19 grudnia przynieśli do Starostwa Powiatowego w Częstochowie komendant Hufca ZHP harcmistrz Wojciech Śliwowski oraz harcmistrz Krystian Łaszewski. Harcerze spotkali się z Radą Powiatu Częstochowskiego oraz przekazali Światło Pokoju staroście Krzysztofowi Smeli.

Początkiem sztafety – przekazywania z rąk do rąk Światła jest Betlejem. W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku odpala się lampion, którego płomień niesiony przez skautów przez kraje i kontynenty obiega świat. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

W obradach sesji udział wzięli Wiceprzewodnicząca sejmiku województwa śląskiego Beata Kocik oraz Zastępca Dyrektora PUP w Częstochowie Piotr Urbaniak. Radni przyjęli wszystkie przewidziane porządkiem obrad uchwały. /Starostwo Powiatowe w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *