zachmurzenie umiarkowane
26°
24°
niedziela
Reklama
50 mln zł dla firm
28 sierpnia 2020 r. | 11:01
0

W poniedziałek (31 sierpnia) upływa termin składania wniosków o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Łącznie na ten cel przeznaczono 50 mln zł, które trafią do pracodawców.

- To ostatni moment na złożenie dokumentów. Termin upływa za kilka dni, a dokładnie 31 sierpnia. To jaki procent dofinansowania na zgłoszony projekt otrzyma przedsiębiorca zależy od liczby osób, za które odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne. Maksymalne kwoty dofinansowania również uzależnione są od wielkości firmy - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Mikroprzedsiębiorstwa zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 90 proc. wartości projektu (nie więcej niż 140 tys. zł), a małe, zgłaszające od 10 do 49 osób – do 80 proc. (maksymalnie do 210 tys. zł).

Najwyższe kwotowe dofinansowanie mogą otrzymać firmy zatrudniające ponad 250 osób. Na projekty inwestycyjno-doradcze może to być nawet pół miliona złotych, przy czym udział procentowy dofinansowania nie może przekroczyć 20 proc. wartości projektu.

W konkursie wybrane zostaną projekty, które poprawią bezpieczeństwo pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami lub chorobami zawodowymi oraz zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.

- Przypominam, że wniosek o dofinansowanie musi być złożony w formie papierowej i elektronicznej, a jego rozpatrzenie jest dwuetapowe. Najpierw podlega on ocenie formalnej przez ZUS, a następnie wniosek jest oceniany merytorycznie. W tym przypadku sprawdzają go eksperci z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - dodaje rzeczniczka.

Co ważne w konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków. Firmy nie mogą znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dofinansowanie można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *