zachmurzenie duże
-2°
-4°
środa
Reklama
PIW yt
Komunikat w sprawie afrykańskiego pomoru świń
13 lutego 2020 r. | 10:00
0

W związku z występowaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), istnieje konieczność podejmowania w województwie śląskim działań zapobiegawczych, w tym monitorowania zagrożenia. Jednym z takich działań jest lokalizowanie oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików.

Aby zapewnić sprawny przepływ informacji dotyczących odnalezionych padłych dzików i ich szczątków przez osoby postronne, Wojewoda Śląski ustalił podstawowe zasady informowania o w/w przypadkach:

  • zgłoszenia o znalezieniu padłych dzików przyjmuje się całodobowo przez Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego (PCZK),
  • zgłoszenia można kierować również za pośrednictwem numeru 112.

Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie
ul. Sikorskiego 82/94,
tel. 34 3785-100, 34 3785-101, 34 3785-102
e-mail:pczk-czestochowa@katowice.uw.gov.pl,
pczk-czestochowa@czestochowa.um.gov.pl

Dalsza procedura leży po stronie PCZK, które współpracuje z służbami weterynaryjnymi.
Należy dodać, że w opinii ekspertów dziki nadal stanowią podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych dzików oraz przez ludzi, ze względu na wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *