zachmurzenie duże
27°
25°
piątek
Reklama
fot. Flexipower Group
Gmina Przyrów otrzyma 2,4 mln zł na fotowoltaikę i pompy ciepła dla mieszkańców!
04 lutego 2022 r. | 11:49
0

Cztery lata temu gmina Przyrów starała się o dofinansowanie na Odnawialne Źródła Ekologiczne dla mieszkańców gminy. Wtedy wsparcia nie otrzymała. Ale teraz, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował o dodatkowych środkach na ten cel. Właśnie został dofinansowany projekt pn. "Zielona Jura – wzrost wykorzystania OZE w gminach Olsztyn, Przyrów, Dąbrowa Zielona", którego liderem jest Gmina Olsztyn. Łącznie te trzy gminy otrzymają 8 678 689,55 zł dofinansowania na 491 szt. nowych instalacji OZE w budynkach mieszkalnych na terenie gmin: Olsztyn, Dąbrowa Zielona i Przyrów, na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej do celów socjalno-bytowych (instalacje fotowoltaiczne) oraz energii cieplnej (kolektory słoneczne, pompy ciepła c.w.u. i piece na biomasę).

Gmina Przyrów na ten otrzyma 2,4 mln zł. Łączny wydatek z kosztami niekwalifikowanymi wyniesie 2,8 mln zł.

Co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca? Przede wszystkim do 85 proc. dofinansowania do w/w systemów wykorzystujących OZE.

Osoby, które w tamtym czasie zgłosiły się do projektu, mają pierwszeństwo, by otrzymać dofinansowanie. Jest też spora liczba mieszkańców, które nie czekały na wsparcie z gminy i założyły np. fotowoltaikę lub wymieniły piece z programu "Czyste Powietrze". W związku z powyższym, będzie musiał zostać przeprowadzony dodatkowy nabór wniosków dla mieszkańców, którzy są chętni na dofinansowanie systemów wykorzystujących OZE. W samej gminie mówi się o ok. 30 dodatkowych wniosków. A może być ich znacznie więcej.

Jaki będzie koszt np. fotowoltaiki? Z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego, fotowoltaika 3-5kW będzie kosztować ok. 9000 zł brutto.

PAWEŁ GĄSIORSKIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *