zachmurzenie małe
17°
13°
niedziela
Reklama
https://www.facebook.com/dominik.majczak
Dominik Majczak z Przyrowa “Gigantem historii”
29 kwietnia 2024 r. | 09:49
0

Jednym z programów emitowanych w TVP Historia jest teleturniej wiedzy  „Giganci historii”, nadawany od sierpnia 2020 r. W swojej konwencji jest on nieco podobny do legendarnej „Wielkiej gry”, a także "1 z 10”. Każdy odcinek obejmuje inny zakres tematyczny, który najczęściej dotyczy osoby, wydarzenia, okresu historycznego albo kulturowego. Zwycięzca otrzymuje zaszczytny tytuł „giganta historii” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych.

Obecnie emitowana jest XV edycja quizu. W odcinku dotyczącym prezydentów II Rzeczypospolitej: Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego oraz Ignacego Mościckiego, wystąpił absolwent Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie Dominik Majczak. Po zaciętej rywalizacji w trzech rundach, dotarł on do finału, gdzie po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, z ilością 240 punktów, zwyciężył w programie, wpisując się do pamiątkowej, wirtualnej księgi „Gigantów historii”. Nad prawidłowym przebiegiem testu czuwali profesorowie: Janusz Odziemkowski oraz Grzegorz Łukomski, a prowadzącym był Przemysław Babiarz.

Dominik Majczak jest magistrem dwóch kierunków: prawa oraz historii. Oba ukończył na naszym Uniwersytecie. Praca dyplomową z zakresu nauk prawnych pt. ”Tajemnica spowiedzi jako zakaz dowodowy”  napisał pod kierunkiem dr Moniki Bartnik. Z kolei promotorem pracy magisterskiej na Wydziale Humanistycznym „Uroczystości pogrzebowe Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 i 1936 r.” był  dr hab. Robert Majzner, prof. UJD.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się zwłaszcza dwudziestolecie międzywojenne w ujęciu historycznym oraz prawnym, historia państwa i prawa, prawo i postępowanie karne, a także prawo konstytucyjne. W czasie studiów na wiele sposobów angażował się w życie Uczelni, będąc członkiem kilku zespołów i kół naukowych. Ma na swoim koncie kilka artykułów oraz udział w konferencjach naukowych.  /UJD/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *