zachmurzenie duże
27°
25°
piątek
Reklama
PGG
3000 zł dodatku węglowego – dziś głosowanie w Sejmie
22 lipca 2022 r. | 12:29
0

Rząd przyjął projekt ustawy o nowym dodatku węglowym. Dziś sprawą zajmie się Sejm, a na początku sierpnia Senat. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek węglowy, który wyniesie 3 tys. zł.

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy mają być składane do gminy. Będzie to można zrobić do 30 listopada 2022 r. Gmina do miesiąca czasu wypłaci dodatek. Mają być na to uruchomione specjalne fundusze.

Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

Kwota 3000 zł będzie mogła być przeznaczona na dowolny cel, w tym na węgiel...którego praktycznie nie da się kupić.

I co wy na to?

PAWEŁ GĄSIORSKIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *