zachmurzenie umiarkowane
26°
25°
poniedziałek
Reklama
fot. UG Niegowa
Herody z Sygontki najlepsi w XXIV Jurajskim Przeglądzie Grup Kolędniczych HERODY 2021
29 stycznia 2021 r. | 14:16
0

24 stycznia 2021 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Niegowie odbył się kolejny, bo już XXIV Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2021. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie szeroko wspierający działania gminnych instytucji kultury z terenu Północnego Subregionu Województwa Śląskiego. Gmina Niegowa jest, co by nie powiedzieć, zagłębiem żywej kultury ludowej. Pieczołowicie podtrzymywane są tradycje i zwyczaje naszych przodków. Stąd też od kilku lat HERODY organizowane są w Niegowie.

Ten „pandemiczny" rok ograniczył liczbę występujących zespołów. Na scenie pojawiły się grupy:

Zespół męski z Niegowy przybliżył obyczaj „malowania okien". Tradycją było malowanie okien w dzień poprzedzający wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Mogło się to przydarzyć każdej ładnej pannie, a że brzydkich nie było, to chłopcy malowali okna wszystkich dziewczyn. W wigilię robili obchód sprawdzając czy okna są umyte. Jeśli szyby lśniły świadczyło to o pracowitości dziewczyn.

Cyganki z Niegowy z muzyką i śpiewem, w pięknych strojach oraz dużą dozą humoru odwiedziły wyimaginowanych gospodarzy na scenie. Uśmiechy, taniec, wróżenie dobrej przyszłości z kart, a w końcu rozpalone małe ognisko było wróżbą lepszej przyszłości.

Grupy z Niegowy są zespołami typowo wędrownymi, tak że na scenę dość trudno było przenieść atmosferę zwyczajów.

Herody z Sygontki – to już grupa typowo teatralna. Chodzili od domu do domu wystawiając przedstawienie gdzie głównym wątkiem są rządy Heroda i jego marny koniec. Należy dodać że w/w mają mnóstwo sukcesów na swoim koncie. Kilkukrotnie byli nominowani do Bukowiny Tatrzańskiej na Karnawał Góralski. Ten sukces powtórzyli w tym roku.

Niestety, nie było braw. Ze względu na pandemię, występy odbyły się bez publiczności. Udostępnione są nagrania na FB GOK Niegowa.

Prezentowane przedstawienia oceniało Jury w składzie:

Małgorzata Majer – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie,
Małgorzata Kłych – etnograf, folklorysta
Elżbieta Miszczyńska– etnograf

Jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce i nominacja udziału w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej – „Herody" z Sygontki;
Wyróżnienie – „Cyganki" z Niegowy;
Wyróżnienie – Grupa „Malowanie okien" z Niegowy. /UG Niegowa/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *